top of page
Afriška VasFest je tridnevni festival, s katerim želimo skozi modo, umetnost, šport, kulinariko in glasbo prikazati širok spekter afriških kultur. Namen dogodka je razviti in krepiti duha strpnosti in multikulturnosti. Obenem predstavlja tudi odlično priložnost za mreženje med udeleženci različnih etničnih pripadnosti.

Afriška VasFest 2018

 

Nagovor organizatorja Afriškega VasFesta 2018

C. J. Sansom je nekoč dejal: “Mi, ki smo tujega videza in tujih besed, moramo držati skupaj.” In kako zelo prav je imel. Ta vikend smo se združili in s skupnimi močmi podprli nepozabno srečanje afriške skupnosti. Prihodnost naše diaspore je tako videti vse bolje.

A če ne omenimo preteklosti, ne moremo govoriti o prihodnosti.

Afriška skupnost v Sloveniji je dokaj mlada. Ni nas veliko in starešine naše skupnosti so prišli v Slovenijo šele pred nekaj desetletji. Skoraj sramotno je, da je imela tako živahna, žilava in trmasta skupnost, kot je afriška, takšne težave s povezanostjo v preteklosti.

Vodje te skupnosti in njihovih manjših skupin so se dolgo osredotočali le na kapitalizacijo svojih dobičkov in večji del pogovorov je bil namenjen temu, kako lahko organizacije napredujejo na račun skupnosti in njihovih članov, namesto da bi se osredotočali na dobiček in dobrobit članov naše skupnosti in to, kako jim lahko organizacije čim bolj pomagajo. Skrb vzbujajoče je, da so razlogi, zaradi katerih smo zapustili naše tople in ljubeče domove, tudi razlogi za počasno rast naše skupnosti, ne le po številu, ampak tudi vplivu, ki ga imamo na okolico.

Migracije so bile v večini primerov posledica preganjanj, lakote ali ekonomskih težav. V drugih primerih pa so bile razlog migracij ambicije in priložnosti. Ob tem se poraja vprašanje, zakaj dopuščamo, da naše brate in sestre, aktivne in manj aktivne člane naše skupnosti, pestijo preganjanja, lakota in ekonomske težave. Zakaj dopuščamo, da nas te težave tako razdvajajo? Če kaj, bi nas morale združiti.

Osredotočiti se moramo na grajenje kapacitete, ki jo potrebujemo za razvoj našega skupinskega načrta, nujnega za razvoj in napredek naše skupnosti. Pojdimo torej naprej in se povežimo.

Verjamem, da sem enak kot vsi drugi člani naše diaspore. Najprej se predstavljam kot Afričan in šele nato kot Kamerunec. Najpomembnejši del naše identitete je gotovo naš močan občutek pripadnosti. A da le ne pozabimo, najprej smo vsi Afričani, šele nato Kamerunci, Nigerijci, Ganci, Gambijci ...

Le ozrimo se okrog sebe v državi, ki ji zdaj pravimo dom. Prelepa, zelena, bujna, polna naravnih bogastev ter pametnih in napredno razmišljujočih ljudi, a hkrati polna obupa, jeze in iracionalizma. Država, ki je tako majhna, da se zdi kakršnokoli ločevanje znotraj nje nesmiselno. Vendar obstaja. Ločevanje na pokrajine, mesta, celo soseske in ulice, ločevanje do onemoglosti in absurdne zmede. Tako je postala največja prioriteta iskanje pripadnosti namesto osredotočanja na dobrobit in napredovanje celotne kulture, celotne skupnosti. Da, tudi to se dogaja med nami, bratje in sestre.

Toda ne moremo dopustiti, da delitev in predalčkanje uničita to neverjetno kulturno in duhovno povezanost med nami. Mi vsi smo bratje in sestre. Mi vsi smo Afričani. Združeni stojimo, ločeni pademo.

“Veličina skupnosti se najlažje izmeri po sočutnih dejanjih njenih članov.” je nekoč rekla Coretta Scott King, avtorica, aktivistka in borka za človekove pravice. Če zaupamo njenim besedam, je prihodnost naše skupnosti svetla. Toliko prijaznosti, pristnosti in skupinskega duha že dolgo nisem videl na kupu.

Ne smem pa pozabiti na vse tiste posameznike in podjetja, ki so nam pomagali izvesti tako pomembno srečanje. Najprej se želim zahvaliti Dobra Vila Pizzeria in Slovenia Explorer za neverjetno moralno podporo in prijateljske sosedske odnose, ki smo jih dosegli skozi leta. Hvala podjetjema Tempish in Hotel Birokrat**** za darila, ki sta jih prispevali za dobrodelni 5K Tek v Afriko. Hvala NK Olimpija Ljubljana za njihovo moralno podporo in darila, s katerimi so poskrbeli za dvig duha skupnosti. Ter nenazadnje založbi Sanje za neverjetno donacijo desetih afriških knjig s katero bomo obogatili našo knjižnico. Vsem našim partnerjem želimo veliko uspeha in napredek pri poslovnih podvigih.

Posebno zahvalo namenjam tudi organizaciji, ki je delila dolgoletne izkušnje in priskočila na pomoč s strokovnim svetovanjem. Chiala - ]Kultur.Diversität.Entwicklung[ iz Gradca že vrsto let organizira enega največjih in najpomembnejših afriških festivalov v tem delu Evrope. Hvala za vašo podporo.

Zahvaljujem se tudi prijaznim ljudem v Mestna občina Ljubljana, Pgd Podutik-Glince in PGD Sostro, ki nam posojajo stole, mize in stojnice, da se gostje na dogodku počutijo kar najbolje.

Hvala tudi ljudem v Piknik pri kozolcu in Mami na vrtu za njihovo pripravljenost, da sodelujejo pri tako norem in velikem projektu, kot je naš. Po zaslugi fantov, ki so skrbeli za delovanje zvočnega sistema, bo smeh, ki smo ga delili, odmeval še dolgo.

Posebej se zahvaljujem tudi svojima afriškima sestrama, dvojčicama iz Novega mesta, Irena Yebuah-Tiran in Leticia Slapnik Yebuah. S tem, ko sta sodelovali pri organizaciji našega festivala, sta pokazali, da sta steber naše skupnosti. Z nasveti, ki sta nam jih podajali s pomirjajočim glasom, sta nam resnično pomagali uspešno prestati vsakršne organizacijske podvige.

 

In še najpomembnejši del:
Lea, Andreja, Jaka, Favor, Fani, Urška, Guiles, Djonas, Jokebek, Elisabeth, Gal, Gašper, Bakari in drugi, najlepša hvala za pomoč na festivalu! To je bilo vse, kar smo potrebovali za uresničitev projekta. Hvala vam.

Zahvaljujemo se za vašo podporo in se vidimo naslednje leto.

Daniel Nzotam

Foto: Cherry Black

bottom of page